Diagnostyka i leczenie chorób prostaty u psów, część pierwsza

Może brzmi to dość komicznie, ale w rzeczywistości nie ma się z czego śmiać, ponieważ podobnie jak u mężczyzn problemy z prostatą bardzo często występują u psów. Co ciekawe już od 5 roku życia u niektórych psów mogą występować wczesne objawy przerostu gruczołu krokowego. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący diagnostyki oraz leczenia chorób prostaty u psów, przeczytaj koniecznie!


Zacznijmy od tego, że problem ten dotyczy przeszło 80% niekastrowanych samców w starszym wieku. Generalnie rzecz ujmując rozwój prostaty w życiu psa można dzielić na trzy okresy, a pierwszy okres rozpoczyna się w życiu płodowym i kończy się w wieku około 2 - 3 lat. Natomiast drugi okres rozpoczyna się od razu po pierwszym i kończy się w zależności od osobnika około 10 roku życia. Zwykle jest to faza, która charakteryzuje się przerostem prostaty. Warto wspomnieć także tym, że w wieku od 5 lat, większość psów samców niekastrowanych wykazuje pewien stopień przerostu prostaty. Jednak już w wieku 10 lat, prostata jest wyraźnie powiększona u prawie wszystkich psów. Jeżeli chodzi o trzeci okres to jest on okresem inwolucji starczej, który rozpoczyna się u starych psów kiedy zmniejsza się produkcja męskich hormonów w jądrach.


Generalnie rzecz ujmując zjawisko powiększania się prostaty wraz z wiekiem pod wpływem męskich hormonów znane jest pod nazwą łagodny rozrost prostaty (ang. Benign Prostatic Hyperplasia – BPH). Musisz wiedzieć, że choroby prostaty (gruczołu sterczowego) u psów stanowią typowy przykład chorób o cichym rozwoju. Niestety, ale pomimo że występują one bardzo często, objawy zaburzeń czynnościowych ze strony układu moczowego nie zawsze są wychwycone przez właściciela w początkowej fazie choroby. Chodzi oto, że prostata, która jest zbyt duża może powodować ucisk na otaczające narządy prowadząc do pojawienia się szeregu niespecyficznych, ale bolesnych i nieprzyjemnych objawów, takich jak: trudności z wypróżnieniem (nieudane parcie), zaparcia (48 godz. bez wydalenia kału), niepłodność, krwawienie z prącia, ból w okolicach zadu, sztywność, utykanie, niedowład lub obrzęk kończyn, trudności z oddawaniem moczu lub okresowe nietrzymanie moczu, obecność krwi w moczu.


W związku z tym jeżeli zaobserwujesz którykolwiek z tych objawów, powinieneś niezwłocznie zgłosić się ze swoim psem do lekarza weterynarii, ponieważ rozpoznanie łagodnego rozrostu prostaty z reguły następuje zbyt późno, już po pojawieniu się poważnych i bolesnych objawów. Jednak przeprowadzenie wcześniejszych badań przesiewowych, przed pojawieniem się objawów umożliwia leczenie i monitorowanie przebiegu choroby.

Zobacz także

Niedoczynność tarczycy u psów

Łupież u kota

Choroby odkleszczowe

Badanie endoskopowe u psów i kotów

Mastocytoma – nowotwór skóry u psa