Zdrowie i choroby Jack Russel Terrier’a

Jack Russel Terrier to nie wszystkim dobrze znana rasa psów, jednak jeśli już mamy do czynienia z tym pieskiem to trudno jest go nie pokochać, gdyż Jack Russell Terrier są psami bardzo krzepkimi i długowiecznymi, żyją ok 15 lat. Dodatkowo w porównaniu z przedstawicielami innych ras rzadziej zapadają na choroby dziedziczne (genetyczne). Poniżej znajdziesz krótki artykuł dotycząc zdrowia oraz chorób, na które może zapaść Jack Russel Terrier.


Zacznijmy od tego, że Jack Russell Terriery ze względu na swój charakter, objawiający się nadmierną aktywnością mogą mieć problemy behawioralne, biorąc szczeniaka tej rasy trzeba przyłożyć się do konsekwentnego wychowania. W związku z tym najlepiej przed zakupem pupila przeczytać dokładnie charakterystykę tej rasy. Przede wszystkim ze względu na duże pokłady energii pieski te sprawdzają się jako towarzysze zabaw dzieci, ale jak w przypadku większości psów należy dziecku przedstawić zasady obowiązujące w kontaktach ze zwierzętami. Jeżeli zaś chodzi o choroby, które mogą imać się tych zwierzaków to zwykle są to choroby mięśni i szkieletu, ponieważ jeśli rzepka kolanowa nie jest osadzona we właściwym miejscu, to jest bolesna i utrudnia poruszanie się. Musisz więc wiedzieć, że jednym z objawów zwichnięcia jest okresowe poruszanie się psa na trzech łapach. Natomiast choroba nie leczona prowadzi do zwyrodnienia w stawie kolanowym. Wtedy też najczęstszym leczeniem jest operacja. Zwykle choroba ta dotyka przede wszystkim psy małych ras w tym Jack Russell Terriera. Jednak wyniki badań wskazują, że suki są bardziej podatne na zwichnięcia.


Kolejną chorobą na którą mogą cierpieć te psiaki jest choroba Legg-Calve-Perthesa - aseptyczna martwica głowy i szyjki kości udowej. Już po samej nazwie możemy domyślić się, że choroba ta polega na jałowej martwicy główki kości udowej, pierwsze objawy kulawizny można zaobserwować w wieku 6-8miesięcy. Zazwyczaj leczenie jest operacyjne i polega na resekcji główki kości udowej, jest to również choroba dotycząca psów ras małych.


Inną dolegliwością, która może być problemem dla Jack Russell Terriera jest miastenia gravis, czyli nużliwość mięśni. Zazwyczaj u Jack Russell Terrier ma charakter wrodzony, choroba polega na niedoborze receptorów dla ACH w synapsach nerwowo-mięśniowych. Chodzi oto, że mięśnie zaatakowane tym procesem nie są w stanie kurczyć się. Najczęstsze objawy to osłabienie zwierzęcia, szybkie męczenie się, chwiejny chód, słabość tylnych kończyn, ulewanie pokarmu zaraz po zjedzeniu. Choroba ta występuje w wieku ok 2-6 miesięcy.

Zobacz także

Niedoczynność tarczycy u psów

Łupież u kota

Choroby odkleszczowe

Badanie endoskopowe u psów i kotów

Mastocytoma – nowotwór skóry u psa