Rak płuc u psa, złośliwy nowotwór układu oddechowego

Niestety, ale rak płuc to choroba, która dotyczy nie tylko ludzi, ale także zwierząt. Co gorsza rak płuc diagnozowany u psów może być zmianami pierwotnymi, jak i wtórnymi. Zwykle wtórne nowotwory płuc rozwijają się w wyniku przerzutów z innych nowotworów rozwijających się w organizmie. Jednak pierwotne nowotwory to w 75% przypadków nowotwory złośliwe głównie gruczolakorak. Generalnie nie obserwuje się predyspozycji rasowych, choć szczególnie często diagnozowany jest ten nowotwór u psów rasy Boxer. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego jak objawia się rak płuc u psów oraz jak z nim walczyć.


Zacznijmy od tego, że objawy są głownie związane z układem oddechowym, choć mogą również być niespecyficzne. Jeśli jednak nowotwór płuc jest wtórnym nowotworem do zmiany umiejscowionej w innym organie, objawy mogą dodatkowo pochodzić z układu na terenie, którego rozwinął się nowotwór pierwotny. Jednak zdecydowanie najczęściej występującymi objawami są: kaszel, chudnięcie, wodobrzusze, duszność, przyspieszony oddech, apatia, płytki oddech, szybsze męczenie się, utrata apetytu oraz inne objawy idiopatyczne. Te objawy są zdecydowanie częściej spotykane wśród psów zamieszkujących środowiska miejskie (wysokie zanieczyszczenie powietrza).


Generalnie rzecz ujmując diagnoza stawiana jest na podstawie obserwacji objawów, historii choroby, oraz kolejno: pełnym badaniu klinicznym, badaniu krwi (morfologia oraz biochemia), wykonaniu zdjęcie RTG (ważne! Zawsze minimum 2 projekcje: boczna oraz ap, wykonanie jedynie projekcji bocznej jest błędne), tomografia klatki piersiowej oraz/lub rezonans magnetyczny oraz warto wykonać badanie USG – celem wykluczenia przerzutów. Przede wszystkim jednak procedura leczenia nowotworów płuc jest dostosowana do konkretnego przypadku. Zwykle lekarz ocenia lokalizację guza, rozmiar guza, ewentualne przerzuty, stan ogólny zdrowia psa. W zależności od przypadku dobierana jest procedura leczenia: chemioterapia, chirurgiczne usunięcie guza, radioterapia (niedostępna w Polsce oraz kontrowersyjna, z powodu konieczności każdorazowego znieczulania psa do sesji), terapia łączona (chirurgiczne usunięcie + chemioterapia), dotychczas opisywana jako najbardziej skuteczna. Jednak w niektórych przypadkach, zalecane pozostaje leczenie paliatywne (mające na celu zwiększenie komfortu życia pacjenta, poprzez redukcję bólu).


Musisz także wiedzieć, że w przypadku nowotworów płuc, które w 75% procentach stanowią guzy złośliwe rokowanie jest raczej ostrożne do złego. Natomiast psy, u których wykryto przerzuty zwykle nie przeżywają dłużej niż kilka miesięcy (w niektórych przypadkach proces chorobowy postępuje nawet szybciej). Dlatego należy precyzyjnie ocenić stan zdrowia pacjenta, przeanalizować wszystkie za i przeciw.

Zobacz także

Niedoczynność tarczycy u psów

Łupież u kota

Choroby odkleszczowe

Badanie endoskopowe u psów i kotów

Mastocytoma – nowotwór skóry u psa