Guz gruczołu mlekowego u psów

Jak łatwo się domyślić guzy gruczołu mlekowego znacznie częściej powstają u suk, szczególnie tych, które nie zostały poddane zabiegowi ovariohisterectomii czyli potocznie zwanej „sterylizacją”. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący guz gruczołu mlekowego występującego u psów, przeczytaj go koniecznie!


Zacznijmy jednak tego, że abstrahując od tematu głównego warto wspomnieć o prawidłowym nazewnictwie metod ograniczania płodności. Przede wszystkim powszechne stwierdzenie, że suka poddana zabiegowi usunięcia jajników oraz macicy jest „sterylizowana” jest pojęciem błędnym, ponieważ tak naprawdę zabieg usunięcia gonad rozrodczych nazywa się kastracją, bez względu na to czy wykonywany jest u psa czy u suki. Natomiast zabieg sterylizacji, to zabieg mający na celu ograniczenie płodności, zatem może być to równie dobrze sterylizacja farmakologiczna- odwracalna. Nie zmienia to jednak faktu, że stwierdzenie „suka jest sterylizowana” utarło się tak silnie między właścicielami psów, że i lekarze używają tego zwrotu.


Wróćmy jednak do tematu guza gruczołu mlekowego, który znacznie częściej występuje u suk niekastrowanych, a wynika to z tego, że w większości przypadków są hormonozależne. Co prawda u suk po kastracji mogą również wystąpić guzy gruczoły mlekowego, jednak procent szans nowotworzenia jest zdecydowanie mniejszy. Trzeba przyznać, że wyniki badań potwierdzają zależność pomiędzy wczesną kastracją, a zmniejszaniem się ryzyka wystąpienia guzów. Dodatkowo są też opisywane przypadki guzów występujących u psów samców, występują bardzo rzadko, niestety zazwyczaj są to guzy bardzo złośliwe. Generalnie rzecz ujmując ponad połowa z rozpoznanych guzów gruczołu mlekowego psów to zmiany o charakterze łagodnym, dysplazja struktur budujących gruczoł, gruczolaki, gruczolako-włókniaki czy brodawczaki. Musisz wiedzieć, że zmiany łagodne zwykle nie dają przerzutów, będąc tym samym mniejszym zagrożeniem dla zdrowia psa. Jednak pozostałe 50% przypadków to guzy złośliwe takie jak: kostnakomięsak, włókniakomięsak, gruczolakorak.


Jeżeli zaś chodzi o predyspozycje rasowe to guzy gruczołu mlekowego występują zdecydowanie częściej u psów ras małych, takich jak: Toy, Pudel miniaturowy, York Shire Terrier, Maltańczyk oraz spotykane są również wśród psów ras średnich (Pointer, Cocker Spaniel) i czasami u psów ras dużych (Owczarki niemieckie, Seter angielski).


Warto wspomnieć także o objawach, takich jak stan zapalny dookoła tworzącej się zmiany oraz powiększone okoliczne węzły chłonne, w przypadku, gdy guz osiąga znaczne rozmiary, dochodzi do pękania warstwy skóry, co w konsekwencji grozi wtórnymi infekcjami oraz martwicą. Poza tym guzy gruczołu mlekowego mogą powstawać jako pojedyncze struktury lub też jeden przy drugim zajmując dużą powierzchnię gruczołu mlekowego, a niektóre guzy są uszypułowanie, inne natomiast znajdują się bliżej powierzchni skóry. Natomiast guzy wrastające w tkanki sąsiadujące takie jak mięśnie zwykle są nowotworami złośliwymi.

Zobacz także

Niedoczynność tarczycy u psów

Łupież u kota

Choroby odkleszczowe

Badanie endoskopowe u psów i kotów

Mastocytoma – nowotwór skóry u psa