Najczęściej występujące nowotwory jamy ustnej u psów

Nie da się ukryć, że zmiany rozrostowe w obrębie jamy ustnej u psów to częsty powód wizyty u lekarza. Generalnie wyróżniamy kilka typów nowotworów zlokalizowanych w jamie ustnej, a wśród nich formy łagodne takie jak „nadziąślaki” ( rosnące zazwyczaj w okolicy dziąseł/ zębów oraz nowotwory o charakterze złośliwym takie jak czerniak czy rak płaskonabłonkowy (umiejscowiony najczęściej na podniebieniu miękkim lub w bliskim sąsiedztwie siekaczy górnych). Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący najczęściej występujących nowotworów jamy ustnej u psów. Przeczytaj koniecznie!


Zacznijmy od tego, jakie są objawy takich nowotworów. Przede wszystkim pojawia się chudnięcie, krwawienie z jamy ustnej, powiększone okoliczne węzły chłonne, trudność w pobieraniu pokarmu (zwierze ostrożnie pobiera pokarm, zdarza się, że elementy pokarmu wypadają z jamy ustnej), pocieranie kufą, niechęć do jedzenia (pies wyraźnie zainteresowany jest jedzeniem, jednak w obawie przed bólem, odchodzi od miski), nieprzyjemny zapach z jamy ustnej (fetor ex ore), deformacja kufy (trzewioczaszki). Jeżeli chodzi o przyczyny tej choroby to nie są one do końca znane.


Co do predyspozycji rasowych to w przypadku nadziąślaków, problem ten często dotyczy psów ras brachiocefalicznych (Boxer, Dog de Bordeaux, Mastiff), natomiast rak płaskonabłonkowy diagnozowany często u Berneńskich psów pasterskich, Owczarków niemieckich. Jeżeli zaś chodzi o diagnozę to rozpoznanie stawiane jest poprzez uwzględnienie objawów, oraz kolejno: zebranie historii choroby, pełne badanie kliniczne, wykonanie badania krwi (morfologia/ biochemia), wykonanie RTG klatki piersiowej (celem wykluczenia przerzutów), biopsja, (choć wynik nie musi być 100%)/ obranie wycinka w celu wykonania histopatologii, tomografia /rezonans magnetyczny głowy.


Warto wspomnieć także o leczeniu i o tym, że metoda leczenia powinna zostać skrupulatnie przemyślana u dostosowana do konkretnego przypadku. Dla przykładu nadziąślaki są nowotworami o charakterze łagodnym, dlatego warto je usuwać chirurgicznie, nawet, gdy istnieje ryzyko wznowy. Chodzi oto, że pozostawiając narośl narazimy pacjenta na ból i dyskomfort oraz ryzyko wtórnych infekcji. Natomiast usunięty guz zawsze warto podać badaniu histopatologicznemu. Jeśli mamy do czynienia z rakiem płaskonabłonkowym lub czerniakiem to leczenie jest znacznie trudniejsze, gorsze jest również rokowanie. Jednak wśród metod leczniczych wyróżniamy chirurgiczne usunięcie zmiany. Przede wszystkim przed planowanym zabiegiem należy wykonać rezonans magnetyczny/ tomografię głowy celem określenia stopnia wnikania nowotworu w tkanki sąsiadujące. W przypadku, gdy guz jest rozległy lub głęboko wnika w tkanki okoliczne należy odstąpić od zabiegu, ponieważ właściwie usunięty guz to taki, który zostanie wycięty z dużym marginesem tkani zdrowej.

Zobacz także

Niedoczynność tarczycy u psów

Łupież u kota

Choroby odkleszczowe

Badanie endoskopowe u psów i kotów

Mastocytoma – nowotwór skóry u psa