Diagnostyka i leczenie chorób prostaty u psów, część trzecia

Kolejną możliwością leczenie chorób prostaty u psów jest leczenie chirurgiczne, czyli kastracja, która jest tradycyjnym postępowaniem przy łagodnym przeroście prostaty. Trzeba przyznać, że przez wiele lat żadne inne postępowanie lecznicze nie było tak skuteczne jak kastracja w doprowadzeniu do zmniejszenia wielkości prostaty oraz do ustępowania objawów klinicznych. Musisz być jednak świadomy tego, że metoda ta jednak niesie ze sobą kilka ograniczeń: jest inwazyjna i nieodwracalna powodując utratę zdolności rozrodczych (psy hodowlane) oraz ze względu na konieczność zastosowania znieczulenia ogólnego może powodować duże ryzyko u psów starszych. Gdy mamy do czynienia z takim przypadkiem to koniecznie należy rozważyć alternatywne leczenie farmakologiczne.


Co do leczenia farmakologicznego to dotychczas dostępny był szereg preparatów hormonalnych znajdujących zastosowanie w leczeniu łagodnego przerostu prostaty (BPH). Jednak nie były one w pełni dostosowane do terapii psów, co powodowało utrudnienia w ich podawaniu, ograniczoną skuteczność i szereg istotnych objawów ubocznych. Dodatkowo nową możliwością leczenia łagodnego przerostu prostaty (BPH) stało się wprowadzenie na polski rynek weterynaryjnego preparatu w postaci tabletek, przeznaczonych i zarejestrowanych specjalnie dla psów. Przede wszystkim małe, niepodzielne tabletki, dostosowane wielkością do wielkości psa są łatwe do podania, a terapia trwa tylko 7 dni. Generalnie rzecz ujmując w trakcie terapii zachowana jest na normalnym poziomie funkcja rozrodcza samców i jakość ich nasienia. Zwykle preparat ma szybki efekt działania i długotrwałą skuteczność – objawy kliniczne ustępują po około 2-3 tygodniach, a efekt działania utrzymuje się do 5-6 miesięcy.


Przede wszystkim jednak od 5 roku życia badaj regularnie psa w kierunku chorób gruczołu krokowego, ponieważ im wcześniej uda się postawić diagnozę tym większe szanse, że twój pies będzie mógł prowadzić normalne życie pomimo problemów związanych z łagodnym przerostem prostaty. Jeśli zaobserwujesz jakiekolwiek objawy mogące świadczyć o problemach związanych z prostatą niezwłocznie poproś lekarza weterynarii o przeprowadzenie badania twojego psa.


Poniżej znajduje się ankieta do wypełnienia w celu wykrycia problemu:
Czy wydaje się być mniej płodny? .............................................❏ tak ❏ nie
Czy zauważyłeś u niego jakiekolwiek problemy z oddawaniem moczu? ❏ tak ❏ nie
Czy twój pies jest samcem i jest starszy niż 5 lat? .............................❏ tak ❏ nie
Czy zauważyłeś u niego jakiekolwiek problemy z wypróżnieniem? .......❏ tak ❏ nie
Przerywane oddawanie moczu ..................................................❏ tak ❏ nie
Nietrzymanie moczu, narastający problem z utrzymaniem ..........❏ tak ❏ nie
Bolesne, utrudnione oddawanie moczu ......................................❏ tak ❏ nie
Krew w moczu .........................................................................❏ tak ❏ nie
Zwiększenie ilości i częstotliwości oddawania kału .....................❏ tak ❏ nie
Czy twój pies częściej budzi się w nocy? ...........................................❏ tak ❏ nie

Zobacz także

Niedoczynność tarczycy u psów

Łupież u kota

Choroby odkleszczowe

Badanie endoskopowe u psów i kotów

Mastocytoma – nowotwór skóry u psa