Łupież u kota

Generalnie rzecz ujmując łupież jest objawem świadczącym o problemie ze skórą i najczęściej powstaje w wyniku nadmiernego złuszczania się naskórka w postaci łusek, przez co przypomina łupież widoczny u człowieka w postaci „ paprochów’’, znajdowanych pomiędzy włosami jak na powierzchni okrywy włosowej. Poza tym towarzyszy mu często, choć nie zawsze, łojotok – czyli nadmierne wydzielanie łoju przez gruczoły łojowe – substancji przypominającej wosk, która znajduje się u zdrowych zwierząt na skórze, a jej funkcją jest ochrona przed nadmiernym wzrostem bakterii i grzybów. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący łupieżu u kota, przeczytaj go koniecznie!


Zacznijmy od tego, że jest wiele przyczyn wystąpienia łupieżu u kotów, chociaż część z nich wymaga kontaktu z lekarzem weterynarii, wiele z nich daje się rozwiązać dzięki właściwej opiece właścicieli. Przede wszystkim na proces złuszczania naskórka wpływa wiele chorób, które ogólnie moglibyśmy podzielić na kilka rodzajów. Między innymi to jest niewłaściwa dieta, szczególnie uboga w kwasy tłuszczowe omega 3, może spowodować wysychanie naskórka i złuszczanie. Dodatkowo trzeba zwracać uwagę na wygląd futerka, gdyż jest ono dobrym wskaźnikiem jakości kociej karmy. Musisz być również świadom, że łupież może wystąpić też jako reakcja alergiczna na szczególny rodzaj karmy lub produkt pielęgnacyjny do sierści.


Generalnie rzecz ujmując spadek elastyczności skóry i w konsekwencji nadmierne złuszczanie się naskórka to efekt także odwodnienia spowodowanego np. biegunką czy wymiotami lub zbyt ciepłym otoczeniem pupila. Poza tym różnice temperatur czy pora roku również niejako może być przyczyną łupieżu. Dodatkowo w okresach zimowych powietrze w mieszkaniu jest mniej wilgotne niż w innych porach roku, z kolei w lecie kiedy kot za długo przebywa na słońcu może dojść do poparzenia skóry i wystąpienia łupieżu. Przede wszystkim jednak łupież u kota jest często efektem chorób wywoływanych przez pasożyty zewnętrzne, których w okresie letnim może niestety przybyć. Chodzi tutaj o pchły, wszoły, roztocza np. z gatunku Cheyletiella blakei – znane także jako ‘’łupież wędrujący’’ czy nużeńce i swędzik jesienny to najczęściej wymieniane pasożyty powodujące łupież.


Niesamowicie ważne jest, żeby właściciel zadbał oto, aby pupil miał zawsze dostęp do świeżej wody, co zapewni mu odpowiednią elastyczność skóry i zapobiegnie jej przesuszeniu. Poza tym ważnym czynnikiem, powtarzanym niczym mantra, jest odpowiednia dieta zwierzaka i dobrej jakości karma. Natomiast jeśli łupież wywołany jest źle zbilansowaną dietą, powinno się zmienić pokarm np. na puszkowy zalecany przez lekarza weterynarii. Musisz wiedzieć, że odpowiednio zbilansowany pokarm dla kotów zawiera głównie białko, dobrej jakości tłuszcze, mało węglowodanów i całą gamę witamin oraz mikroelementów (np. dieta BARF).

Zobacz także

Niedoczynność tarczycy u psów

Choroby odkleszczowe

Badanie endoskopowe u psów i kotów

Mastocytoma – nowotwór skóry u psa

Rak kości u psa, nowotwór kończyn